Rudawy Janowickie – co warto zobaczyć

Ruiny zamku Bolczów w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to niewielkie góry w Sudetach Zachodnich, ich obszar nie przekracza 100 kilometrów kwadratowych. A jednak nawet takie małe góry mogą mieć wyodrębnione mniejsze jednostki w postaci Gór Sokolich lub Wzgórz Karpnickich. Rudawy Janowickie to obszar bardzo zróżnicowany geograficznie – https://discover.pl/co-warto-zobaczyc-w-rudawach-janowickich/

W Rudawach Janowickich jest dużo atrakcji turystycznych, a nie są to tereny mocno obciążone turystycznie. Największy ruch jest na skałkach i na łatwo dostępnych Kolorowych jeziorkach.

Na Dolnym Śląsku jest dużo zamków i pałaców, ale na obszarze Rudaw Janowickich znajdziemy tylko malownicze ruiny zamku Bolczów oraz ślady po zamku Sokolec. Do ruin prowadzi wygodna ścieżka przez las, przypominająca nieco ścieżki wysokogórskie. Nie ma tam ruchu, więc jest duża szansa, że w zamku będziemy sami. Zamek Bolczów był zbudowany z wykorzystaniem naturalnych skał jako murów. Był siedzibą ruchu husyckiego, z niego wychodziły oddziały, które łupiły okolicę. W odwecie został zniszczony przez wojska mieszczan ze Wrocławia i Świdnicy. Najwięcej zniszczeń poczynili Szwedzi w połowie XVI wieku, którzy opuszczając zamek podpalili go. Zamku już nie odbudowywano, ruiny przetrwały do dzisiaj. Ruiny na razie nie cieszą się duża popularnością. Może dlatego, że nie ma tam komercyjnej infrastruktury, chociaż może to lepiej?

Rudawy Janowickie są terenem, na którym jest kilka pięknych pałaców. Niektóre są pieczołowicie odremontowane i zamienione na hotele jak na przykład pałac w Karpnikach lub w Wojanowie, inne nie mogą doczekać się remontu, jak na przykład pałac w Bobrowie.

Największą atrakcją Rudaw janowickich są skałki. Część z nich służy do nauki wspinaczki skałkowej, niektóre z nich są zamienione w punkty widokowe, część ma specjalne platformy widokowe. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga kilkudziesięciu kilometrów. Zależnie od położenia widok jest na Karkonosze lub Rudawy Janowickie albo Kotlinę Jeleniogórską.