Chłoniaki

Wstążki

Bardzo ważna rola układu chłonnego to odprowadzanie limfy powtórnie do krwi. Limfa, która przepływa przez organizm, zbiera wszystkie substancje toksyczne, dalej odprowadza je do węzłów chłonnych, stamtąd transportowane są do nerek i usuwane z organizmu.

Nowotwory pochodzące z układu chłonnego nazywają się chłoniakami. Prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego jest bardzo ważne w organizmie. W okresie między 15-35, a także ok. 55 roku życia przypada największy okres zapadalności na chłoniaki – https://portaldlazdrowia.pl/chloniak/ .

Najczęstsze objawy chłoniaków to powiększone węzły chłonne, powiększona wątroba, śledziona. Jednym z chłoniaków jest ziarnica złośliwa (choroba Odginana), która przebiega z obecnością bardzo dużych komórek nowotworowych Reed – Sternberga o wielopłatowym jądrze i jednojądrzastych komórek Hodgkina. Objawem tej choroby jest powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, śródpiersiowych i pachowych, ale jest ono niebolesne. Niestety choroba, postępując, zajmuje kolejne węzły chłonne oraz rozszerza się przez drogę krwionośną, poprzez to zajmuje inne układy. Do nich należy śledziona, czasem wątroba i rzadko szpik kostny. Aby rozpoznać chłoniaka, należy koniecznie wykonać punkcje węzła chłonnego i przeprowadzić badanie histopatologiczne pobranej treści.