Rodzaje stresu

Rodzaje stresu

Stres pozytywny, który pozwala nam osiągać sukcesy i dążyć do celu. Towarzyszy nam w szkole, w pracy, w codziennych czynnościach i wyzwaniach, życiu osobistym. To napięcie jest szczególnie przydatne, abyśmy mogli przygotowywać się do egzaminów, ważnych rozmów, w sprawie pracy, dużych zmian, zwiedzania, rozwoju. Stres może działać kreatywnie na naszą osobowość, co objawia się u wielu osób między innymi tym, że w trakcie stresu najlepiej się uczą, wpadają na najlepsze rozwiązania i wynalazki.

Stres może być więc motorem i napędem do zdrowej konkurencji i rywalizacji. Przyczynia się do rozwoju człowieka, jego intelektu osobowości, a także podnosi wydajność fizyczną. Może mieć w takim razie pozytywny wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej człowiek, rozwój jego ambicji. Należy pamiętać, że największy pożytek przynosi średni poziom stresu, gdy stres jest zbyt duży zaczyna działać destrukcyjnie.

Gdy doznajemy stresu destrukcyjnego, który jest wywołany przez negatywne emocje, rytm serca nie zmienia się lub zmienia w taki sposób, że nasz organizm lekko przyspiesza. Nasz organizm nie jest wtedy gotowy do adaptacji na nowe , nieoczekiwane warunki.

Gdy doznajemy stresu mobilizującego (wywołanego najczęściej przez emocje pozytywne), rytm serca zmienia się w krótkich odstępach. Jesteśmy wtedy, nieco podekscytowani, ale nasze ciało jest nadal, mimo to zrelaksowane i gotowe do podjęcia działania, aktywności.