Nerwobóle

Nerwoból

Nagłe ataki silnego bólu, z pozoru bez przyczyny, to nerwobóle, albo inaczej neuralgia (https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/). Ból ma charakter napadowy, czyli boli przez chwilę, później jest okres bez bólu. Przyczyną tych szarpiących lub kłujących bólów bywa zazwyczaj ucisk lub uszkodzenie nerwu, ale może to być również podrażnienie nerwu, niedobór witaminy B, cukrzyca, zapalenie stawów, stres, borelioza, toczeń, błonica i inne choroby.

W zależności od umiejscowienia rozróżnia się kilka rodzajów nerwobólu. Najczęściej występujący ból to neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli rwący lub piekący ból twarzy. Przyczyną może być uraz, stan zapalny zęba lub zatoki albo po prostu ucisk przez naczynia krwionośne. Nerwoból nerwu trójdzielnego objawia się napadowym bólem rwącym trwającym do 15 minut. Mogą wystąpić również drgania mięśni twarzy i łzawienie oka. Stosuje się leki przeciwpadaczkowe i fizykoterapię (diadynamik).

Innym nerwobólem dość często występującym jest nerwoból barkowy, którego przyczyną pierwotną może być zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, równie dobrze neuralgia barkowa może być samoistna. Nerwoból barkowy to ostry ból, który nasila się przy ruchach głowy, kichaniu, kaszlu. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe (niesteroidowe) oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.

Nerwoból po półpaścu-ból w miejscu półpaśca, który utrzymuje się długo po ustąpieniu choroby, nawet przez wiele lat. Stosuje się maści przeciwbólowe oraz leki przeciwdepresyjne.