Skąd się biorą niedobory wapnia

Wapń w posiłkach

Wapń jest niezbędnym elementem racjonalnej, zdrowej diety. Bez niego trudno wyobrazić sobie zdrowe i mocne kości. Wpływa on nie tylko na stan kości, ale i na wiele innych narządów. Jest niezbędny do prawidłowej pracy układu krążenia oraz serca, a jego niedobory odbijają się także na mięśniach.

Niedobory wapnia mogą mieć poważne konsekwencje, przy czym najczęściej występującym skutkiem jego braku jest osteoporoza. Wiadomo, że jego niedobory mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest niewłaściwa dieta, w której pojawia się zbyt mało produktów bogatych w wapń. Często jednak przyczyną niedoborów wapnia stają się problemy związane z jego wchłanianiem się w przewodzie pokarmowym. Może być to skutkiem problemów związanych z pracą trzustki lub wątroby, choć zazwyczaj przyczyną problemów z przyswajaniem wapnia okazuje się brak witaminy D.

Wapń może być również z organizmu wypłukiwany przez takie produkty, jak sól kuchenna, kawa czy też czarna herbata. Niedobory wapnia grożą również tym osobom, które zbyt często sięgają po alkohol. Tym, którym mogą zagrażać takie problemy z przyswajaniem wapnia, zaleca się sięganie po specjalne suplementy diety, które mogą uchronić przed groźnymi skutkami niedoborów tego ważnego budulca ludzkich kości.

Więcej na ten temat – https://portaldlazdrowia.pl/wapn-w-organizmie/