Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka

Atrakcje na Dolnym Śląsku to przede wszystkim zabudowa miasteczek, zamki, pałace, ale jest również wiele innych ciekawych miejsc do odwiedzenia. Jednym z nich jest niewielkie pasmo górskie Rudawy Janowickie. Są to góry, które obejmują powierzchnię niespełna 90 kilometrów kwadratowych, a więc można je przejść w jeden dzień. Jest sporo skałek, również takich do wspinaczki i wspaniale widoki. Wzdłuż jednego ze szlaków jest szczególna atrakcja – kolorowe jeziorka.

Kolorowe jeziorka powstały na terenach dawnej kopalni pirytu, to po prostu zalane wyrobiska pokopalniane, w których woda zabarwiła się na różne kolory. Kolor wody zależy od składu chemicznego skał na dnie i na ścianach wyrobiska. Część z nich zabarwiają związki miedzi, część związki siarki i żelaza.

Do jeziorek jest wygodny dojazd drogą ze wsi Wieściszowice, a na końcu tej drogi jest duży parking, z wydzielonym miejscem do grillowania. Zaraz na początku szlaku jest małe jeziorko Żółte, a obok niego, nieco dalej większe jeziorko Purpurowe. Obydwa jeziorka oddzielone są skałkami z jaskinią. Kolejne jeziorko Szmaragdowe położonej jest wyżej, a dojście do niego prowadzi przez las. Jeziorka Szmaragdowe i Purpurowe są największe i najbardziej urokliwe. Jest jeszcze czwarte jeziorko – Zielone, ale okresowo wysycha, więc jest rzadziej odwiedzane.

Kolorowe jeziorka to dobre miejsce na odwiedziny z dziećmi, ale trzeba uważać, ponieważ ściany wyrobisk są strome, a woda nie nadaje się do picia.

Zdjęcia kolorowych jeziorek – https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/