Tasiemczyca

Tasiemczyca

Tasiemczyca (źródło – https://portaldlazdrowia.pl/tasiemiec-tasiemczyca/ ) to choroba wywoływana przez tasiemce, pasożyty żyjące w przewodzie pokarmowym człowieka. Jest kilka rodzajów tasiemca, ale największe zagrożenie stanowi tasiemiec uzbrojony wywołujący wągrzycę. Tasiemiec uzbrojony może żyć poza przewodem pokarmowym, na przykład w mięśniach. Inne rodzaje tasiemca to tasiemiec nieuzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty, tasiemiec bąblowcowy. Ich budowa jest podobna – główka, szyjka i kilkaset członów: niedojrzałe, dojrzałe i maciczne.

Podstawowe przyczyny tasiemczycy to zarażenie poprzez zjedzenie mięsa zarażonego wągrami, czyli larwami (mięso surowe lub niedogotowane) albo zarażenie jajami tasiemca poprzez niemyte ręce. Larwy tasiemca giną po pięciu minutach po podgrzaniu wody powyżej 55 °C. Jeśli obróbka cieplna mięsa jest niewłaściwa albo jej nie ma, to po prawie trzech miesiącach tasiemce dojrzewają, a człony macicznego oderwaniu się wydalane są z kałem.

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony-w organizmie żyje przeważnie jeden osobnik. Po połknięciu larwy, jej otoczka ulega strawieniu, a główka przyczepia się do jelita, co powoduje niewielki stan zapalny.

Bruzdogłowiec szeroki ma cykl życia bardziej skomplikowany, ponieważ ma dwóch żywicieli pośrednich, skorupiaka oraz rybę słodkowodną. Zarażenie następuje po zjedzeniu surowej ryby lub ryby po niedostatecznej obróbce cieplnej.

Tasiemiec karłowaty nie potrzebuje żywiciela pośredniego. Do zarażenia może dojść z pomocą „brudnych rąk” poprzez zjedzenie jaj wydalonych przez innego człowieka.