Czy twoje TSH jest w normie?

praca w domu

Lekarz zlecił wykonanie badania TSH – otrzymałeś wynik i nie wiesz co robić?Po pierwsze nie wpadaj w panikę i zapoznaj się z kilkoma prostymi zasadami interpretacji badań. Pamiętaj jednak, że wizyta w gabinecie lekarza i tak Cię nie ominie .

TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę. Zadaniem tyreotropiny jest regulacja poziomu hormonów tarczycy we krwi poprzez nasilenie lub zmniejszenie tempa ich produkcji. Często jednak tarczyca, lub przysadka objęte są procesami chorobowymi i oś metaboliczna organizmu działa niepoprawnie. By to zjawisko zbadać zleca się wykonanie badania TSH.

Sam wynik badania TSH nie może być podstawą do rozpoznania choroby tarczycy. Podwyższone stężenie TSH zazwyczaj interpretowane jest jako niedoczynność tarczycy (pochodzenia pierwotnego). Należy jednak pamiętać o drugiej stronie medalu, gdyż może być one również związane z wtórną nadczynnością tarczycy, gdzie hormony tarczycowe również są podwyższone- typ wtórny występuje o wiele rzadziej, dlatego często nie jest brany pod uwagę.

Obniżenie TSH świadczyć może analogicznie o nadczynności tarczycy pierwotnej, oraz o niedoczynności wtórnej- w takich przypadkach rozstrzygające powinno być badanie poziomu hormonów tarczycy tj. tyroksyny oraz trijodotyroniny.