Ciekawe pałace, mniej znane

Pałac w Gościeszynie

Jeżdżąc po Polsce znajdujemy często miejsca lub budynki, których nie znajdziemy w innych regionach. Kiedy oglądamy pałace, zwykle jest pałac barokowy, neorenesansowy, czasem neogotycki lub neogotyk angielski, ale pałac w stylu mauretańskim? O takim mało kto słyszał, a taki właśnie pałac możemy znaleźć w Osieku w Małopolsce.

Osiek w Małopolsce jest znany przede wszystkim z MOLO Resort, czyli ośrodka wczasowego. Tymczasem w Osieku jest drewniany kościół z XVI wieku, obecnie nieużywany do celów religijnych. W Osieku istniał też dwór o charakterze obronnym już od XVII wieku, a być może wcześniej. Pałac został zbudowany w XVIII wieku, a na styl mauretański przebudowano go w latach 1839-45. Rodzina Larisch, która przebudowała pała sprzedała go w 1885 roku Rudzińskim, którzy rozwinęli gospodarkę rolna w majątku. Po wojnie pałac znacjonalizowano, a spadkobiercy odzyskali go dopiero w 2009 roku i po pewnym czasie sprzedali. Obecnie jest w remoncie, szykowany na hotel konferencyjny (więcej o pałacu w Osieku – https://discover.pl/palac-w-osieku-malopolska/ ).

Osiek to doskonałe miejsce na wypoczynek, ale również jako miejsce do wypadów w okolicę. Blisko Oświęcim, Pszczyna, Wadowice, Kraków, a na południu góry.

Styl neogotycki dla pałaców można uznać za nietypowy, ponieważ pałac udaje trochę zamek średniowieczny. Jest to oczywiście stylizacja, ale sprawia, że pałac nabiera pewnej tajemniczości. Jedną z takich budowli jest pałac w Gościeszynie. Istniał tam dwór zbudowany przez Malczewskich w połowie XVIII wieku, rozbudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Mielżyńskich, a neogotyckim pałacem uczynili go Kurnatowscy w wyniku przebudowy w latach 1904-11. Przepiękny pałac i duży park służył przez lata jako dom dziecka, być może dlatego nie został zdewastowany i zachował się. W parku krajobrazowym założonym jeszcze w XVIII wieku zachowało się dużo ogromnych i starych drzew. Obok pałacu ciekawe oficyny Po drugiej stronie drogi jest folwark, ale prawdziwa perełka to kościół z XVIII wieku, w pewien sposób powiązany z założeniem pałacowo-parkowym. Kościół jest po renowacji, wnętrze jest cudowne. Pałac czeka na renowację i sensowne wykorzystanie (zdjęcia pałacu w Gościeszynie – https://discover.pl/palac-w-goscieszynie/ ).