Choroba Hashimoto

Hashimoto

Choroby tarczycy, to choroby bardzo często dotykające społeczeństwo, powstają z różnych powodów nabytych i wrodzonych. Wśród nich najczęstsze to nadczynność i niedoczynność tarczycy. W przebiegu niedoczynności tarczycy, która jest spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, może pojawić się również stan zapalny gruczołu tarczowego, który zwany jest chorobą Hashimoto, jest to inaczej wole limfocytowe.

Choroba Hashimoto nieleczona może być czynnikiem ryzyka i przyczyną wystąpienia pierwotnego chłoniak złośliwego tarczycy, który jest utkany z tkanki limfatycznej. Częściej także może występować rak brodawkowaty tarczycy. Jednak paradoksalnie w tym przypadku stan zapalny tarczycy, daje większe szanse na przeżycie. Nowotwory tarczycy nie są związane wyłącznie z zapaleniem tarczycy, mogą pojawiać się w organizmie nie tylko przy tym schorzeniu.

Wśród nowotworów tarczycy wyróżnia się także raka pęcherzykowego i anaplastycznego. Inny rodzaj nowotworu tarczycy to dość rzadki nowotwór rdzeniasty, który ma związek z komórkami C, które produkują kalcytoninę, czyli hormon wytwarzany przez gruczoł tarczycy (przez komórki C) odpowiedzialny za regulację w organizmie gospodarki fosforanowo- wapniowej wpływając na prawidłowy metabolizm kości.