Zamek krzyżacki w Gniewie

Zamek krzyżacki w Gniewie

Potężna krzyżacka warownia w Gniewie jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Pomorza. Jest to to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły oraz atrakcja turystyczna, której w czasie wycieczki po Kociewiu nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Zamek w Gniewie to obiekt wyjątkowy. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, służył Krzyżakom jako siedziba konwentu i komtura. Gdy Gniew ponownie trafił w ręce polskie, potężna warownia stała się siedzibą tutejszych starostów. Z zamkiem tym związał się m. in. ród Radziwiłłów, zarządzał nim również przyszły król Polski, Jan III Sobieski. W swych dziejach zamek w Gniewie pełnił też mniej wdzięczne funkcje, m. in. był wykorzystywany jako spichlerz i więzienie. Dziś służy jako hotel, a w części muzealnej czekają na zwiedzających wspaniałe eksponaty. Zamek ten znany jest również z organizacji wielu imprez kulturalnych oraz historycznych, a w jego murach prowadzona jest działalność edukacyjna, pozwalająca dzieciom w przyjemny i pożyteczny sposób poznawać dzieje zamku, miasta oraz jego najbliższej okolicy.

Jak wiele zamków krzyżackich, zamek w Gniewie zastał zbudowany na planie kwadratu. Jego budowa rozpoczęła się w 1290 roku i trwała 40 lat. Jest zbudowany z cegły, jak wszystkie zamki krzyżackie. Po rozbiorach znalazł się na ziemiach Prusaków, którzy w dużym stopniu go zdewastowali.