Rola siarki w organizmie

Jarmuż

Z czym kojarzy się nam siarka w zastosowaniach domowych? Rolnikom zapewne z nawozami sztucznymi, natomiast wielu z nas kojarzy zapewne mydła i szampony z siarką. Szampony z zawartością wód siarczkowych są dobre na łuszczycę, łupież oraz przetłuszczające się włosy. Stymulują odnowę naskórka. Natomiast środki myjące, czyli mydła z zawartością siarki, działają przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie, regulują pracę gruczołów łojowych. Siarka zawarta jest również w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ wpływa na budowę kolagenu decydującego o jędrności skóry.

Siarka jest makroelementem, który jest istotny dla wielu procesów w organizmie. Wchodzi w skład dwóch aminokwasów: metioniny i cysteiny oraz witamin i wielu innych biologicznie ważnych związków chemicznych. Siarka łagodzi nadkwasotę i pomaga w leczeniu choroby wrzodowej. Wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Siarka bierze udział w procesie detoksykacji, czyli usuwaniu metali ciężkich, alkoholu, nikotyny. Pomaga również w odtruwaniu wątroby.

Siarkę dostarczamy do organizmu w pokarmach, spożywając takie produkty jak jarmuż, kapusta, mięso, kalafior, rzeżucha, czosnek, podroby. Jeśli trzeba, to pod kontrolą lekarza można siarkę suplementować. W zasadzie nie ma możliwości przedawkowania siarki, ponieważ nadmiar jest wydalany z moczem.